Душові трапи – не все так просто, як здається!

Дорогі друзі, а дозвольте поцікавитися — чи ви вже визначилися з тим, що ж встановити у новій квартирі: ванну чи тільки душ? Адже якщо ще тридцять років тому громадяни отримували квартири завжди обладнані ванною, а душ у них був присутній, як додаткова опція, то зараз, враховуючи щорічне (або навіть щоквартальне) подорожчання енергоносіїв та водопостачання, багато хто починає замислюватися про доцільність наявності ванни у ванній (вибачте за каламбур). Час і гроші — два найгостріших дефіцити сьогодення, часто зумовлюють вибір на користь душових кабін або душових кімнат. А ще важливим аргументом є наявність вільного простору та схильність характеру господарів, що вони люблять — з комфортом релаксувати у пінній ванні або прийняти контрастний душ, який бадьорить.

Втім, це вже тема окремої статті, і ми обов’язково повернемося до всіх плюсів та мінусів такої дилеми. А зараз наша розповідь для тих, хто зробив свій вибір на користь душової кабіни без піддона, а значить, словосполучення душовий трап буде для цих людей зовсім знайомим і розумітися на душових трапах, їх особливостях і можливостях, їм просто необхідно.

Душові трапи, що це за такі-сякі пристрої?

Ми звикли до словосполучення літаковий трап, корабельний трап, а ось душовий трап зустрічали не часто. Що ж це за виріб і з чим його їдять?

Водовідвідним жолобом або душовим трапом називається пристрій сімейства сантехнічних комунікацій, що виготовлений для водовідведення в каналізаційні мережі. Такий собі вуличний люк з решітками, тільки у вашій квартирі. Зазвичай душові трапи монтуються прямо в підлогу і рідше в стіну. Конструктивно вони є приладами, які складаються з корпусу, сифону, труби з відведенням, різного типу затворів і декоративних накладок.

Кому і коли він необхідний? А як тільки ви вирішили, що використовуватимете свій невеликий простір у ванній кімнаті оптимально і замість ванни вирішили спорудити затишну душову зону або куточок (що кому ближче), відразу ж постає питання про надійний, красивий, зручний, ні не душ — про душі ви знаєте більше, про зливний трап. Класифікація душових трапів зустрічається різного типу та за різними параметрами. Розглянемо основні.

За різновидом підведення каналізації у ванну душові трапи можна розділити на вертикальні та горизонтальні.

Вертикальне підведення каналізації до підлоги, природно, зручніше, тому, що забезпечує безперешкодний і швидкий злив води, та й пропускна можливість такого трапу найбільша. Але, на жаль, він не всюди можливий через дефіцит місця, і здебільшого встановлюється лише у приватних будинках.

При горизонтальному підведенні, злив з’єднується з системою каналізації бічною трубою, але при цьому для хорошого відтоку води треба всі комунікаційні пристрої розташовувати під невеликим кутом. Трапи з таким підводом багато де зустрічаються і годяться для встановлення і в приватних котеджах, і в багатоквартирних будинках.

Найважливішим критерієм для душових трапів вважається їхня пропускна здатність. Ця характеристика означає можливість відвести з душового куточка в каналізацію певну кількість води за проміжок часу. Звичайна душова насадка, діаметром не більша за 35 см, при середньому тиску видає до 15 літрів води на хвилину. Більш «наворочений» функціональний душ — удвічі більше. Під час вибору трапу необхідно розраховувати його пропускну здатність із 10% запасом, щоб бути повністю впевненим у швидкому та безпроблемному зливі води.

По виду затворів трапи можна розподілити на три класи — із сухим затвором, гідрозатвором, а також комбіновані.

Затвор – це спеціально придуманий пристрій, який не дає неприємним запахам з каналізації проникнути до вас у ванну кімнату.

Сухий затвор – це конструкція, що пропускає повітря в одному напрямку. По суті це своєрідний зворотний клапан, визначити напрямок якого досить просто — треба в нього подути. В який бік він відкриється, тим боком і встановлювати вниз, до каналізаційної труби. Як і будь-який механізм, цей затвор має плюси та мінуси. Плюс — це достатня простота та хороша надійність пристрою за невеликої вартості. Мінус — це його можливе забруднення волоссям при експлуатації, внаслідок чого клапан починає не зовсім щільно прилягати до корпусу і може пропускати неприємне повітря. Однак, якщо за сухим затвором постійно стежити та чистити, він прослужить досить довго.

Другий — трапи з гідрозатвором. Він являє собою пристрій, що за принципом роботи аналогічний сифонам — деяка кількість води залишається у водоприймачі та закриває шлях запахам з каналізації. Так звана водяна пробка. Мокрі затвори (так іноді називають трапи з гідрозатворами) це також досить поширений надійний пристрій, але теж має свій мінус. А полягає він у тому, що якщо ви довго не користуєтеся душем (менш ніж два рази на тиждень), то вода в затворі може просто випаруватися, а затвор висохнути, що дозволить каналізаційним “парфумам” проникнути у вашу квартиру. Уникнути цього просто — треба не забувати приймати душ, що буде корисно і вам, і вашому душовому трапу. І все ж у ванних кімнатах з теплими підлогами та з потужними рушникосушками, де повітря сухе і вода висихає досить швидко, такі затвори краще не встановлювати. Хоча існує й зворотна проблема, коли душ використовується рідко, але повітря у ванній навпаки дуже вологе, і вода у водяній пробці застоюється та сама стає джерелом неприємних запахів.

І про трапи з комбінованим затвором. Вже з самої назви можна здогадатися, що вони поєднують у собі конструкцію та переваги сухого й гідрозатворів. Звичайно, трапи з комбінованими затворами мають подвійну надійність, і різні затвори дещо підстраховують один одного. Заб’ється сухий затвор — запахи триматиме гідрозатвор. Висохне вода у гідрозатворі — спрацює сухий. Тому трапи з такими затворами не пропустять у вашу квартиру ніяких зайвих запахів. Правда, треба розуміти, що й ціна таких пристроїв досить висока. Зараз ринок пропонує варіанти різних виробників, і за наявності консультантів з нашої компанії, завжди можна вибрати гідний за експлуатаційними якостями та за ціною варіант, що найбільше влаштовує.

Ще один критерій, за яким можна розподіляти душові трапи, це матеріал, з якого вони виробляються.

Ті, хто вже стикався з пошуком або встановленням трапів, скажуть, що більшість їх виробляється із сантехнічного пластику. Корпуси та сифони так точно. Захисні решітки можуть зустрічатися і металеві, і композитні, і пластикові. Останні доступні за ціною, довговічні, не сприйнятливі до агресивних середовищ та практичні.

Для більш вимогливої публіки можна порекомендувати трапи з нержавіючої сталі. Такі вироби також гігієнічні, антикорозійні, стійки в експлуатації та їх легко чистити.

Дизайн душових трапів теж не залишився осторонь модних тенденцій, і різні фірми пропонують душові трапи, а найбільше видимі деталі, різних конструкцій. Адже крім суто утилітарної функції захисту від потрапляння у злив різних часточок, решітка виконує декоративне завдання, оскільки тільки її видно на підлозі, де вона розташована врівень. І такі решітки часто стають родзинками інтер’єру, або органічно вписуючись в антураж ванної кімнати, або різко контрастуючи з підлогою. Виділяються матеріалом, а це може бути скло, метал або пластик з різними малюнками та будь-якої форми — і квадратні, і круглі, і прямокутні, і кутові.

Цікавими дизайнерськими рішеннями можуть бути й так звані «Невидимі трапи» — дуже тонкі смужки в підлозі навіть без накладки. Ще однією новітньою тенденцією є встановлення трапів й на нижню частину стіни, на її стику з підлогою. Такі конструкції теж виглядають дуже нестандартно та стильно.

Вибираючи виріб, пам’ятай про чотири пункти

Як правильно вибирати трапи для вашого душа? Нагадаємо чотири основні пункти, на які радимо звернути увагу:

  1. Продуктивність вашого трапу безпосередньо залежатиме від продуктивності вашої душової лійки. Просто кажучи, скільки води виллється з душу, стільки одразу має і зійти в каналізацію. Душова не ванна і вода в ній не повинна стояти!
  2. Висота трапу або щілинного лотка. Ця характеристика формує не тільки вартість трапу, а й, що особливо чутливо для гаманця, супутніх робіт, а саме стяжки. Деякі фахівці називають економію від 20 євро на метрі, а це значна сума!
  3. Якого типу затвор, із розглянутих нами вище, буде встановлений у вашому трапі.
  4. Наскільки вибраний варіант буде зручним в експлуатації, тобто в обслуговуванні. А доглядати за трапом, втім, як і за будь-яким іншим пристроєм, що знаходиться в непростих умовах, доведеться обов’язково. Це ж у ваших інтересах, але складність цього процесу є одним з показових і визначальних факторів вибору.